Italy

BURANO – island that makes everybody smile

.
Last time I wrote about Venice and I will stay very close this time. Only few kilometers away from Venice is a treasure that many tourists still haven’t discovered yet, the island of Burano, actually far away from crowded and commercialized Venice.
.
Read about my trip to Venice here
.
They say that there’s a law in Burano forbidding painting two neighboring houses the same color and it works perfectly, because the first thing you see when arriving to this place are colors. Simply, Burano, that is a wonderful world in the middle of Venetian chaos that makes everybody smile.
Isn’t it beautiful?
.
.
However, little things make Burano beautiful. Cozy cafés, lace-makers in their shops, old men sitting on benches in front of their homes, smiling. All of this combined with pretty colors, that’s perfection.
.
.
Now I proclaim Burano to be the most photogenic place in this world. And the best place for dreaming, too.
.

 Ostrov, ktorý každého rozveselí

Naposledy som na blogu písala o svojich zážitkoch  z Benátok, a v ich okolí ostanem aj dnes, pretože neďaleko odtiaľ, od prepleneného a veľmi komerčne zameraného miesta, sa skrýva poklad, ostrov Burano, o ktorom niektorí turisti ešte stále, na svoju škodu, nevedia.
Hovorí sa, že v Burane platí vyhláška, ktorá zakazuje nafarbiť dva susediace domy rovnakou farbou, a naozaj, prvé, čo si každý na tomto mieste všimne, sú jednoznačne farby. Burano, to je nádherný, farebný svet, ulicami ktorého nikto nemôže chodiť smutný, keď sa čo i len trochu porozhliada.
No nie je to nádhera?
Ostrov je však najkrajší vo svojich maličkostiach. Útulnékaviarničky, predavačky jemných čipiek, usmievaví deduškovia posedávajúci na lavičkách pred svojimi domami. Tomu všetkému, navyše odetému v krásnych farbách, sa hovorí dokonalosť.
Nakoniec tohto (oprávnene) pochvalného článku mi nedá nevyhlásiť, že Burano je iste najfotogenickejšie miesto na svete. A to najlepšie miesto na snívanie.

© I.V.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *