Great Britain

Which LONDON sightseeings are worth visiting?

London’s most favorite places and their true review

London has a lot to offer for everybody – architecture-, nature-, history-, design-lovers. But this article is only about the most popular places among tourists. Are they really worth spending your time and money?

.

Note: I made your deciding easier by marking green places that are worth it, marking red those that aren’t and blue those that are neutral or depend on what you’re interested in.

  .      

.

Parks, for instance, definitely are.  Each one is unique, but all of them connect with nature – laying in the grass, feeding squirrels and swans or – witnessing a huge field of blooming daffodils right in the middle of cold february.

.


.
Buckingham palace is a (too much) popular sightseeing that attracts tourists from all over the world. And the reality is that no matter how pompous it might appear, it is just a not very unigue palace hidden behind the fence which is surrounded by loads of tourists. For me, it wasn’t the place to make a route for.
.
.

. 
Where have you seen this building?
.
.
In Harry Potter movies, of course! London has also a few magical places in storage, so if you want to see beautiful architecture, visit the St. Pancras Station and cross the road to get a photo on the Platform 9 and ¾ in the nearby King’s Cross Station. But don’t forget your wand to make that long queue to Hogwarts disappear!

.
Madame Tussauds’ Museum is also one of the very popular attractions loaded with tourists. Trust me, you need a lot of patience for waiting to make a single photo. Although the museum has some surprises to offer, at the end of the day you only have hundred selfies with pieces of wax with bunch of other tourists in the backround.
.

When it comes to museums, those which are free (most of the national museums are totally free in London) can not disappoint – you stay as long as you like and not regret it. Since we are not the biggest fans of ancient art, we spent roughly half an hour in the British museum, but on the other hand, we really enjoyed very pompous Victoria & Albert museum with interactive points for kids (and immature adults like us).
.

London Eye is a new London monument – you can see it from afar and on it, you can see far. Althought it’s pricey, it’s a lifetime long memory. And the view is nice, but the queue is not.
.

.
I truly recommend visiting Greenwich. The Obsevatory locates on a hill with a nice view of London, but that’s not the main reason that attracts most of the tourists. The prime meridian placewhich allows you to take a photo with one leg on the western and other on the eastern hemisphere, is. And then, there’s a catch. To take this photo, you need to pay a pretty high entrance fee. Well, at least there’s a place underneath that wall where you can do the same FOR FREE. Nothing fancy, but the feeling is equal. Don’t be discouraged by that, the National Marine Museum (free of charge) and typical English lawn created for resting after long walks in the city are also places to visit.

Najpopulárnejšie londýnske atrakcie a ich úprimná recenzia 

Londýn má naozaj čo ponúknuť. Množstvo typicky turistických atrakcií (na ktoré sa v tomto článku zameriam), ale mesto poteší každého – milovníkov architektúry, prírody, histórie, dizajnu… 

Tak napríklad parky. Každý z londýnskych parkov je osobitý, ale vo všetkých ide o jediné – spojenie s prírodou uprostred mesta. Len tak si poležať v tráve, kŕmiť veveričky či labute alebo napríklad, ako sa pošťastilo nám, vidieť záplavu rozkvitnutých narcisov uprostred februára.
 
Buckinghamský palác je obľúbená pamiatka, ktorú navštevuje množstvo ľudí z celého sveta. V skutočnosti však, napriek tomu, ako veľmi pompézny by sa mohol zdať, to je v podstate len palác ohradený vysokým plotom, ktorý je obkolesený množstvom turistov. Rozhodne však nie miesto, na ktorom by som zakladala svoj výlet.

 

Kde ste túto budovu už videli?

Vo filme o Harrym Potterovi, samozrejme! London má v zásobe aj zopár naozaj kúzelných miest, a tak ak chcete vidieť navyše aj kus krásnej architektúry, neďaleko slávneho Nástupiska 9 a ¾ na King’s Cross sa nachádza aj stanica St. Pancras. Nezabudnite si však doma prútik, aby ste mohli nechať zmiznúť dlhočizný zástup ľudí, ktorí sa tiež ponáhľajú do Rokfortu!
Múzeum Madame Tussauds je ďalšou (až príliš) obľúbenou atrakciou, o čom svedčia aj davy návštevníkov, cez ktorých sa dá predierať len s pevnými nervami. Napriek tomu že múzeum pre svojich návštevníkov skrýva aj zopár prekvapení, po čase zistíte, že ste si odtiaľ odniesli vlastne len množstvo fotiek s kusmi vosku a tisíckami turistov v pozadí.
Pri múzeách ešte ostatneme, tentoraz pri tých bezplatných. Áno, množstvo štátnych múzeí je zdarma. Preto aspoň človeka nemrzí, keď (podobne ako my) odíde po polhodine z múzea preč. Keďže totižto nie sme nadšenkyne historického umenia (rozumej antické sochy bez hláv či rúk, aké vidíš v každej učebnici dejepisu), Britské múzeum nás až tak nezaujalo. Naopak, pompézne Múzeum Victorie a Alberta s možnosťou interaktívnych aktivít pre deti (a nevyzretých dospelých ako my) sme si naozaj užili.
London Eye je už v podstate taký novodobý londýnsky monument – vidno ho už zďaleka a z neho vidno do ďaleka. Výhľad je preto pekný, rad naň už nie.

Výlet na Greenwich určite odporúčam. Z observátoria je celkom pekný výhľad na mesto, ale to obvykle nie je dôvod, pre ktorý na toto miesto turisti zablúdia. Tým je skôr nultý poludník, ktorý tu má oficiálne označenie. A potom ten háčik. Za to, aby ste si spravili fotku s jednou nohou na západnej a s druhou na východnej pologuli na oficiálnom mieste, musíte zaplatiť celkom vysokú sumu. Ešteže existuje chodník hneď pod múrikom, ktorý túto možnosť ponúka zadarmo. Nejde o nič úchvatné, ale pre pocit to stačí. Napriek tomu sa však nenechajte odradiť. Námorné múzeum (zdarma) a aj typický anglický trávnik vás na chvíľu vytrhnú z ruchu po celom dni chodenia po meste.

© I.V.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *