Portugal

I fell for PORTUGUESE countryside

Calm, windy and beautiful

.

There were some dubts in my head when I first saw it in my e-mail: „Accommodation resides in a rural area of the natural park…“ I Just hoped that there won’t be many spiders.

.

.
All those famous places visited regularly by many people have already some reputation despite different personal experience. But for those places that even google can’t find much about, we tend to create our own fantasy. And nothing can equal reality, so different, so breathtaking.
.
.
Variety of houses in the area of Rio Major.
.
.
Every day, we were watching this donkey browsing for food. He simply doesn’t care about the world outside his meadow.
.
.
Can we stop and stare for a while? (Stopping and staring was actually a significant part of my time spent there).
.
.
Brought from fields…
.
.
…to the table.
.
.
To conclude this article, how’s Portuguese countryside like? Harsh like ocean whirl, sweet like home- grown oranges, proud as its citizens and as beautiful as can human fantasy really capture it.
.

Pokojný, veterný a krásny 

Spočiatku veruže boli trochu obavy. “Ubytovanie sa nachádza v odľahlom prostredí prírodného parku…” Tak som len tajne dúfala, že tam nebude veľa pavúkov.
Sú miesta, o ktorých síce kolujú isté vžité očakávania neustále podporované tisícami turistov, no osobný zážitok je predsa len iný. O miestach, ktoré nevie na prvýkrát nájsť ani google, však vznikajú vlastné predstavy a žiadna nedokáže obsiahnuť skutočnosť, úplne inú, dychberúcu.
Tradičné aj trochu novodobejšie – i takéto domy lemujú vidiecku scenériu.
Každý deň sme pozorovali, ako sa obďaleč spása somárik a nedbá na svet niekde za kopcami jeho lúky.
Mohli by sme sa na chvíľočku zastaviť a užasnúť?
Z poľa…
…rovno na stôl.
Aký je teda portugalský vidiek? I krutý ako zaoceánsky vietor, i sladký ako tamojšie pomaranče, i hrdý ako jeho obyvatelia, i taký krásny, ako ho len ľudská fantázia dokáže zachytiť. Premieňa sa do rozličných vzorov mozaík, ktoré pripomínajú, ako veľmi niekto tento kraj miluje.
© I.V.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *