germany

An evening date with Munich

I still can feel summer warmth on my skin

.
When I travel and have enough time, I use to assign some time strictly to myself and go for a walk. This way, I can discover a city much better.
.
There were only few warm evenings in Munich that year. However, that did not stop me from making long walks, nor darkness did. Actually, it’s the opposite. When Munich turned dark for the night, everything seemed even more magical.
.

.

As if it was arranged, a lot of people (and me) gathered by Friedensengel (Angel of Peace) to watch the Sun go down. We had nothing in common, except – we love life, sunsets and we know how to enjoy them.

.

.

What can you do if you stay in the city for weekend? Well, you can surf on the river in the MIDDLE of the city (near Haus der Kunst)…

.

.

… or perhaps play petanque or dance tango? (Both in Hofgarten).

.

.

I get it. Just sit in any of the garden terraces and relax.

.

.
So much magic everywhere
.

.
I loved that atmosphere so much that I even made a video:
.

 

Ešte stále cítim to teplo na pokožke

Každý, kto ma pozná naozaj dobre mal určite možnosť spoznať aj môjho dobrodružného ducha. Keď som na nejakom mieste dostatočne dlho, vyberiem sa ho preskúmať ešte viac. Sama.
 
V tom roku bolo len zopár skutočne teplých večerov v Mníchove. To ma však neodradilo od dlhých prechádzok mestom, a to isté platí aj pre tmu. Práve naopak, keď mesto na noc stmavne, je ešte kúzelnejšie.
 
Akoby to bolo dopredu dohodnuté, viacerí sme sa zišli pri Friedensengel (Anjelovi mieru), aby sme pozorovali západ slnka. Nemali sme nič spoločné, iba lásku k životu a odhodlanie užiť si ho plnými dúškami.
 
A čo s víkendom? Nuž, môžete ísť napríklad surfovať na rieku rovno UPROSTRED mesta (neďaleko Haus der Kunst)…
 
… či zahrať si petanque alebo zatancovať tango (oba v Hofgarten).

Jasné, chápem. Stačí si len sadnúť na jednu zo záhradných terás a relaxovať.

Všetko také kúzelné.
Táto atmosféra ma pohltila natoľko, že som ju zvečnila aj na video:
© I.V.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *