usa

NEW YORK – the concrete jungle I love

:
“And New York is the most beautiful city in the world? It is not far from it. No urban night is like the night there… Squares after squares of flame, set up and cut into the aether. Here is our poetry, for we have pulled down the stars to our will.”
:
Ezra Pound

:

They don’t seem to be beautiful at all. Rather… practical. It’s obvious that where people don’t have enough place to live besides each other, there they must live above one another. 
When you’re standing below them, they can amaze you or even make a little anxious. But if you look at scyscrapers from the distance, you can spot that dynamic stars, representing human beings and their existence. And that is a moment of falling in love.
:
I don’t want to boast, but having a hotel room with such a view in New York, I felt very special. Our hotel made our dream come true – we wrote them to give us a room with a nice view, if possible, and they gave us this one. Sometimes, you only have to ask.
:View of Manhattan from my room
:
Moreover, to watch sunrise above Manhattan straight from bed, I mean, what else do I need to say…
:
Sunset over Manhattan
:
But don‘t worrywe did not come to New York to observe it from  the hotelroom window. Especially when outer views are pretty spectacular too.
:
Sunset over ManhattanSunset over Manhattan
Brooklyn Heights and Manhattan
:
:
Working as window cleaner must be no joke here.
:
Mirror Skyscraper, Ground zero
:
The view from Top of the Rock (Rockefeller center) will stay on your mind for long. Do you remember what I’ve written about that view from the distance?
:
View of New York from Rockefeller center

New York je vraj najkrajšie mesto na svete. Nemá od toho ďaleko. Nočnému New Yorku sa nič nevyrovná. Pri pohľade na mesto z výšky získavajú jeho mrakodrapy magické čaro… Svetielkujúce kocky vykrojené do éteru. v tom je ich poézia. Podmanili sme si hviezdy a strhli ich z oblohy k nám.”
Ezra Pound
Nezdajú sa byť pekné, to vonkoncom nie. Skôr… praktické. Tam, kde ľudia nemôžu žiť povedľa seba, musia predsa žiť nad sebou. Ale je to ozaj len to?
Keď sa postavíte pod ne, môžu vás ohúriť, môžete dokonca dostať aj závrat. Ale ak sa na mrakodrapy pozriete z diaľky, uvidíte v nich dynamické hviezdy, ktoré sú dôkazom ľudskej existencie, bytia. A vtedy si ich zamilujete
Nechcem sa chváliť, ale mať v New Yorku izbu s takýmto výhľadom bola naozaj výhra.
A navyše, pozorovať z postele východ Slnka nad Manhattanom, nuž, čo vám budem hovoriť…
Ale žiaden strach, neprišli sme do New Yorku len pre to, aby sme pozorovali mesto z okna hotelovej izby. Najmä keď sú aj ostatné výhľady rovnako očarujúce.
Byť umývačom okien tu musí byť skutočne zaujímavé.
A pri potulkách ulicami tej betónovej džungle vás určite postretne aj nejaké prekvapenie.
A pohľad z vrchu Rockefellerovho centra vám ostane v pamäti ešte dlho. Pamätáte sa ešte, čo som napísala o tom pohľade z diaľky?

© I.V.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *