usa

10+ tips to enjoy NEW YORK on budget

You don’t have to break your piggy bank to enjoy the Big Apple

.

Delta airlines food on board1. If you’re flying to USA from another continent, make research of what food is your airline company offering before you depart. I flied with two airlines from Prague to NY and back – Delta and AirFrance, and they both tried their best to feed us. While the actual meals were not much tasty, minor food they gave us – cookies, drinks, sandwiches even an ice cream (look at the picture) were just the best. It would be maybe better not to stuff yourself “just in case” before flight as I did  :D.
.
Museum of American Indians in Manhattan2. Who would like to pay for museums when in fact doesn’t have to? To see some world art for cheap, you just need to know which museums are totally free of charge and which have happy hourswhen you don’t pay at all or pay what you want. Complete list can be found here. And I just must mention National Museum of American Indian near Wall Street that showcases culture of American Indians (for free, of course) and employs the most entertaining staff.
.
New York Public Library

3. Visit New York Public Library on the corner of the West 47th Street and the 5th avenue. It’s not only offering lots of free documents to read FOR EVERYBODY, but it’s actually a very beautiful building too, with little surprises at every corner. Historical pictures, ceiling paintings of heaven, minieinteins inspiring visitors to learn. And, of course, you don’t pay any entrance fee!
Moreover, just across the street is the Bryant Park, where you can spot street artists, do mass yoga excercise or, as we did in October, skate on an ice ring.

.

A couple photoshooting on Brooklyn bridge
4. Cross the river from Manhattan to Brooklyn through the Brooklyn Bridge. It’s not only an interesting walk, but it includes also a beautiful view of Manhattan during which you will definitely meet lots of interesting people. Brooklyn Bridge is simply a must-see.
.

Brooklyn Heights

5Brooklyn Heights is definitely my favorite. When we took a walk through this neighbourhood, we did not feel like in a big city, but like in a pleasant small town instead. Moreover, there is a nice scenic path along the river where you can just sit and stare at the skyscrapers.
.
Ikea Ferry view6. Don’t miss the chance to take the Staten Island Ferry, which rides from Manhattan to Staten Island for free. You will have the breeze in your hair and see Manhattan from unusual point of view. Another option is to take Ikea ferry from Pier 11, which rides a different route, so you will get different views. It’s free during weekends and in sunny weather, it’s possible to go up on the roof with the all-round view.
.

Whispering wall on Grand Central, New York

7. Whisper at the Grand Central Terminal. In front of the Oyster bar and near that amazing great hall with the starry sky painted at the ceiling you can find an arch that is not just an ordinary arch. To make this experiment, you need two people standing counter to each other whispering words towards the wall. Only that second person will hear it. Pretty cool, isn’t it?
.
8. Don’t be afraid to accept freebies. They say that USA is a land of unlimited opportunities, therefore you will maybe have luck like us to find a free smoothie-tasting stool right on the street, couple of street performances or even something better. If it’s free, don’t hesitate. and watch, taste, take.
.
Halloween at Times Square, New York

9. Talk to newyorkers. They can advise you, help you, but also shorten annoying wating in line. Most of them are very nice, observant and pretty… great. Don’t forget that people are the reason why is New York such a special place.

..

Wall Street bull
Our faces when we saw all that tourists

.

10. Do not visit attractions that are not worth it, you have to think in advance. Places that are too far and therefore take long time to get to, are not very suitable for you if you are visiting city for only couple days. As an instance I mention the Wall Street Bull, that is not aloof, but in a constant presence of huge groups of tourists. You won’t even see the whole statue because of them.

.
M&M's Times Square, New York11. Visit at least one shop in Times Square or at the 5th avenue. You don’t have to buy anything, just look at all those people and goods. Tematic shops as M&M’s for example will fascinate you with all items shaped into the form of colorful candies. A mindblowing fact is that even at midnight, shops in Times Square look like if it was noon outside due to the bright lights from advertisement boards.
.
New York view from Rockefeller center12. You just must see New York from above. Absolutelly best views are offered by the skyscrapers that are pretty expensive, but it is actually worth it. Upon this, I must mention Top of the Rock of the Rockefeller center; not only for that breathtaking view, but also for the atmosphere that they brought on the Halloween’s evening.
.
wonderslist.com

.

13. Take the Roosevelt Island Tram. You will see New York from above, have a great experience and it wil cost you only price of one metro ride (2,70 dollars).

.

14. Look at our vlog and inspire yourself:
.

Aby ste si užili Veľké jablko dosýtosti, nemusíte rozbiť pokladničku

1. Ak letíte do USA z Európy, zistite si, čo ponúka letecká spoločnosť na jedenie predtým, než nastúpite do lietadla. Ja som cestovala dvomi spoločnosťami z Prahy do NY – Deltou a AirFrance a obe sa predbiehali v tom, ktorá toho ponúkne viac. Lietadlové pokrmy síce nestoja za veľa, ale najlepšie sú tie drobnosti – koláčiky, nápoje, bagety, dokonca aj nanuky (viď fotka). Preto sa nemusíte prepchať jedlom dopredu “pre každý prípad” ako ja :D.


2. Kto by platil za múzeá, keď sú zdarma? Na to, aby ste videli kus svetového umenia zalacno musíte len vedieť, ktoré múzeá sú zdarma úplne a ktoré ponúkajú šťastné hodinky, kedy nemusíte zaplatiť nič alebo len toľko, koľko uvážite za vhodné. Kompletný zoznam uvádza táto stránka. A ja sa musím prihovoriť za National Museum of American Indian blízko Wall Street, ktoré zaujímavo mapuje umenie amerických indiánov (samozrejme, že zadarmo) a zamestnáva tých najzábavnejších pracovníkov.

3. Navštívte New York Public Library na rohu západnej 47 ulice a 5. avenue. Okrem toho, že ponúka väčšinu voľne prístupných dokumentov pre kohokoľvek, je to krásna budova, v ktorej nájdete mnoho milých prekvapení. Historické obrazy, maľbu neba na strope, sošky minieinsteinov, ktorí neustále motivujú návštevníkov do učenia. A vstupné ani členské sa neplatí.
Hneď oproti sa navyše nachádza Bryant park, kde možno natrafíte na pouličných umelcov, hromadné cvičenie jogy, alebo, ako napríklad my v októbri, rovno na klzisko.

4. Prejdite sa po Brooklynskom moste z Manhattanu do Brooklynu. Nielenže ide o zaujímavú prechádzku, naskytne sa vám aj krásny výhľad na celý Manhattan a stretnete množstvo zaujímavých ľudí. A napokon, keď ste v New Yorku, Brooklynský most jednoducho navštíviť musíte.

5Brooklyn Heights sú jednoznačne mojím obľúbencom. Keď sme sa touto štvrťou v Brooklyne totiž prechádzali, necítila som sa ako vo veľkomeste, ale ako v pohodovom mestečku plnom štýlových domov. K Heights navyše patrí aj krásna vyhliadka popri rieke, kde sa dá len tak posedieť a pozorovať mrakodrapy na druhom brehu.

6. Určite nevynechajte možnosť previezť sa kompou Staten Island Ferry, ktorá zadarmo preváža cestujúcich z Manhattanu na Staten Island. Budete mať vietor vo vlasoch a Manhattan uvidíte z úplne iného pohľadu. Druhou možnosťou je ísť Ikea kompou z Pier 11, ktorá cez víkend premáva zadarmo, pričom jej trasa je iná a za slnečného počasia sa dá vyjsť na vrch kompy s neobmedzeným pohľadom do všetkých strán.

7. Zašepkajte si na Grand Central Terminal. Pri Oyster bare a neďaleko tej peknej veľkej haly so súhvezdiami vyobrazenými na strope sa nachádza oblúk, vďaka ktorému zažijete nevídané veci. Potrebujete na to len dvoch ľudí; každý z nich sa postaví oproti sebe, otočí sa smerom ku stene a zašepká niečo, čo bude počuť len ten druhý. Celkom cool, nie?
8. Nebojte sa akceptovať veci zadarmo. Vraví sa, že USA je krajina neobmedzených možností, a tak sa vám možno pošťastí napríklad natrafiť na ochutnávku smoothie priamo na ulici (ako nám), množstvo pouličných vystúpení alebo niečo oveľa lepšie. Ak je to zadarmo, neváhajte, berte, ochutnávajte.
9. Rozprávajte sa s domácimi. Poradia, ale skrátia napríklad aj otravné čakanie. Väčšina z nich je veľmi milá, všímavá a akosi… super. Nezabudnite, že sú to najmä ľudia, ktorí robia New York takým výnimočným miestom.
Naše kyslé tváre keď sme uvideli to množstvo turistov

10. Nenavštevujte atrakcie, ktoré za to nestoja. Pomôže vám najmä zdravý úsudok. Na miesta, ktoré si vyžadujú veľa času na návštevu, pretože sú ďaleko, pri párdňovom výlete zabudnite. Za všetky spomeniem sochu býka na Wall Street, ktorá síce nie je na odľahlom mieste, no na druhej strane je permanentne obklopená davom turistov tak, že ju ani poriadne celú nevidieť.

11. Navštívte aspoň jeden obchod na Times Square alebo na 5th Avenue. Nemusíte nevyhnutne niečo kupovať, len sa chvíľku prizerajte na to množstvo ľudí a tovaru. Tematické obchody, ako napríklad M&M’s, kde je všetko v tvare farebných cukríkov, vás jednoducho dostanú. Navyše, na Times Square sú aj o polnoci obchody zvonku zaliate takým silným svetlom z bilboardov, až máte pocit, že je vonku poludnie.

12. Určite si prehliadnite New York z výšky. Najlepšie výhľady na mesto poskytujú zároveň mrakodrapy, ktoré za to vyžadujú celkom vysoký poplatok, ale jednoznačne to stojí za to. Za seba môžem pochváliť Top of the Rock Rockefellerovho centra nielen za krásny výhľad, ale aj za skvelý personál, ktorý nám počas halloweenskeho večera vytvoril jedinečnú atmosféru.

13. Využite nadzemnú električku na Roosevelt Island. Uvidíte New York z výšky, budete mať skvelý zážitok, a to za cenu jediného lístka na metro (2,70 dolára).

14. Pozrite si aj môj vlog z New Yorku a inšpirujte sa:

© I.V.

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *