norway

OSLO, the city of peace

.

It’s not only about Nobel peace prize that has been awarded in the City Hall (which is the ugliest building in the city in my opinion)  for awhile. Overall atmosphere of Oslo makes the capital of peace for me.

.

Blue skies

.

Oslo‘s architecture is very diverse – in more remote areas, you can admire beautiful traditional scandinavian white and red houses; the Operahouse in city centre is the most modern building in area (maybe the most modern building you’ve ever seen in your life) alongside to historical buildings of some official institutions.
.
.
.
Oslo Castle Oslo city center

.

Visiting Arkershus festning is simply a must-see.

.

Oslo Arkerhus festning
.
However, man-made constructs can never compete with nature’s greatest gifts (like this sunset on the isle of Bygdoy).
.
.
Bygdoy sunset

Bygdoy sunset

Toľko pokoja a modrej

Nie je to len tým, že sa na miestnej radnici (ktorá je, mimochodom, jedna z najškaredších budov, a preto ju na tomto blogu neuvidíte) odovzdáva Nobelova cena mieru, ale celková atmosféra, ktorá ma presvedčila o tom, že Oslo je mestom pokoja.
Architektúra hlavného mesta je veľmi rozmanitá – v odľahlejších oblastiach sa možno pokochať na krásnych tradičných škandinávskych bielych a červených domčekoch, priamo v centre kraľuje modernej architektúre budova Opery hneď popri historických budovách inštitúcií.
 
Pevnosť Arkershus jednoducho musíte navštíviť.
 
To od človeka však nikdy nebude také krásne ako to, čo nám ukázala príroda.

© I.V.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *