Slovakia

5 reasons why Lúčky in SLOVAKIA should be your next destination

Waterfall in the middle of the village

.

If you’re considering visiting beautiful Slovak region Liptov, make sure you have village Lúčky on your itinerary. Here are my reasons why:

.

 1. It’s a cozy villageWaterfall lúčky surrounded by beautiful nature, with high, steep mountains and hills with various opportunities to hike. That also includes a pretty difficult hike to Veľký Choč, 1611 m. above sea level. But trust me, it’s worth the effort!

.

2. Talking about nature, it’s not only accesible by hike. There is a beautiful, huge waterfall in the middle of the village – I’m sure you will enjoy visiting it.
.

View Velky Choc hiking

.

3. After difficult hike, tourists have opportunities to relax as well. Only a short walk away from Lúčky is a spa that offers wellness and peace.

.
4. Moreover, there are good basic services there. Several grocery shops, post office, few restaurants (we had pizzeria right across the street that seduced us every evening), even a shop with clothes.  And some of them are even open during weekends.

Kalameny5. Village Lúčky is well situated, not far from Ružomberok (it is possible to travel 
there with bus) and nearby UNESCO village  Vlkolínec; then there is the natural thermal Kalameny (approx. 45 minutes long walk from Lúčky); it is also close to Dolný Kubín (and therefore close to Orava region) and  the biggest slovak water reservoir Liptovská Mara.
..
.
.

.

Few final useful tips that will help you to enjoy your trip:

.
1. Liptov is one of the coldest regions in Slovakia. Think in advance and take more layers and waterproof clothes. Moreover, morning fog is quite frequent due to the mountains.
.
2. When hiking to Veľký Choč, follow ONLY red (or red-white) touristic sings. We accidentally followed white ones and ended up on different hill. Also, the hike is pretty harsh. Take enough water and hiking poles.
.
3. There are several private accomodations in the area, that are cheaper than those which you can book through official accomodation sites. Just search for “privat Lúčky” or “chalupa Lúčky“.
. 
That’s it. If you’re still not convinced yet, watch also following video. It’s better to see it once than read about it thousand times. 
.

Vodopád uprostred dediny

Ak zvažujete výlet na Liptov, nezabudnite do svojho plánu zahrnúť Lúčky. Tu sú dôvody, prečo ich v žiadnom prípade nevynechať:

 

1. Je to príjemná dedinka uprostred krásnej prírody. Obkolesená vysokými strmými horami poskytuje množstvo turistických trás, vrátane celkom náročného výstupu na Veľký Choč, 1611 m. n. m.
2. Keď sme už pri prírode, aby ste jej boli blízko, nemusíte ísť len na túru. Nádherný, veľký vodopád sa totiž týči priamo uprostred dediny! Som si istá, že ho určite nevynecháte.
Veľký Choč

3. Po náročnej túre Lúčky poskytujú aj možnosti na oddych. Neďaleko od dediny sa nachádzajú kúpele s welness a relaxom, ktorý určite všetci privítajú.

4. Navyše, v dedine perfektne fungujú základné služby. Nájdete tam niekoľko obchodov s potravinami, reštaurácií (každý večer nás zvádzala pizzéria, ktorú sme mali priamo cez cestu), poštu, dokonca aj obchod s oblečením. A niektoré boli otvorené aj cez víkend.
 
Kalameny

5. Lúčky majú dobrú polohu. Nie sú ďaleko od Ružomberka (kam sa dá dostať autobusom), a teda aj od jeho UNESCO časti Vlkolínca, neďaleko je aj termálny medokýš Kalameny (asi 45 minút chôdze z Lúčok), blízko je aj Dolný Kubín (a teda prístup na Oravu) a Liptovská Mara.

Nakoniec užitočné rady, ktoré vám snáď pomôžu užiť si výlet čo najviac.
1. Liptov je jeden z najchladnejších regiónov, a preto je lepšie sa pripraviť. Vezmite si viac vrstiev oblečenia a najmä nepremokavé vrchné vrstvy. Navyše, kvôli horám sa v dedine ranné hmly objavujú častejšie.
2. Pri túre na Veľký Choč nasledujte LEN červené značky. My sme omylom nasledovali biele, a skončili sme na inom vrchu. Vezmite si so sebou dostatok vody a turistické palice.
3. V oblasti je niekoľko privátov, ktoré ubytujú za lacnejšie ako na oficiálnych ubytovacích stránkach. Do vyhľadávania zadajte “privát Lúčky” alebo “chalupa Lúčky”

A to je všetko. Ak som vás stále nepresvedčila, pozrite si aj nasledujúce video. Predsa len je lepšie raz vidieť ako stokrát čítať.

© I.V.

3 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *