norway

Traveling to Norwegian OSLO with low budget – impossible?

I’ll make your wallet happy again

.

This mission might seem quite impossible (it’s undoubtedly harder to spare money traveling in Scandinavia than anywhere else). Nonetheless I have several tips to share on how to enjoy pretty expensive Norwegian capital even with low budget.

.

Money

.

Although tickets (usually to Sandefjord, the airport more than 100km away from Oslo) can be really cheap from some European countries (we bought ours for 26 € return!), keep in mind that you’ll need to have some financial reserve always with you. Accomodations, car rentals, even gas pumps work with deposit system that freezes some amount of money from your acccount. They will be back after some time, but the whole time it’s frozen, you cannot do any operations with them, and that can suck. Be prepared for that, take more money with you.

.

Accommodation

.

Hotels are also pricey. Our airbnb flatIt is cheaper to rent a flat or house (especially when travelling with group) throught airbnb. It’s also typical Scandinavian experience you’ll get for good price – Norwegians have amazing style. If you don’t know airbnb yet, I have a gift for you – 25 € credit on your first travel. Click on this link: www.airbnb.cz/c/ivanav109.

.

Renting a car

.

When you’re traveling with larger group of people, you might consider renting a car (especially when traveling to and from Sandefjord airport), because it will be cheaper than public transport after all. Just be very careful while driving and obey the rules, unless you don’t want to get fine (of 100 € for bad parking) like us. Then it’s not so cheap anymore.

.

Not only Oslo, Barcelona trip can also be cheap for you

.

What to do

.

During warm days, Oslo is a very chill, easy-going city. Everybody is sitting or lying in the public places, even on the Opera house roof! Make some time to just relax and be part of that chill community.

.

My favorite place in the city is called Arkershus festning, which is also a very relaxing place. The fortress above harbor with beautiful view won’t cost you a penny.

.

There are so many statues of any kind, sort, theme you can only imagine all over the city. I guarantee that you will find at least one you will like. And then there are also dozens of very, very strange (and nude) sculptures in the Vigelands park. I bet that this park has the largest concentration of naked sculptures at one place. Although I didn’t like it, it was an… interesting experience.
.
 I never thought that Oslo would be such mecca for graffiti. City is splashed with colorful murals and there is actually also a place fully reserved for graffiti painters and people with similar, almost hippie lifestyle called Ingens gate. It’s a must-see!
.
If you’re interested in museums, Bygdoy peninsula is the place to be. If you stay a little longer after opening hours (or don’t have any money to visit them), you’ll maybe experience a beautiful sunset for free. Take some food and drinks and make a picnic on the shore. It’s an amazing place!
.
.

Food

.
Speaking of food, when you’re traveling with low budget, don’t expect eating in restaurants AT ALL. Take some food with you (by the way, di you know that you can actually take food to airplane? Find out more here) or shop in groceries instead. Or maybe it’s time for a new diet, don’t you think? 😉
.
As you can see, it’s possible to enjoy Oslo for cheap. Let my video be your inspiration:
.

Aby bola aj peňaženka spokojná

Chápem, že táto úloha sa môže zdať nesplniteľná (lebo ušetriť v Osle je zložitejšie ako kdekoľvek inde), no napriek tomu prinášam zopár tipov, ako si užiť aj poriadne drahé Oslo za málo peňazí.

1. I keď letenky (najmä do Sandefjordu, 100 km vzdialeného letiska) môžu byť naozaj veľmi lacné (my sme z Katowíc leteli za 26 € spiatočne), vezmite si so sebou aj finančnú rezervu. Ubytovanie, požičovne áut, dokonca aj benzínky fungujú na princípe depozitov. To znamená, že pri platbe kartou vám zablokujú istú sumu na účte, ktorú síce neskôr vrátia, ale počas tej doby s peniazmi manipulovať nemôžete. Myslite preto dopredu a počítajte s väčšími nákladmi.

Naše airbnb bývanie

2. Hotely (ako napokon aj všetko ostatné) sú v Nórsku pomerne drahé. Preto je lacnejším riešením prenajať si byt alebo dom (najmä ak cestujete viacerí) cez airbnb.com. Nielenže zaplatíte menej, ale navyše je väčšina ubytovaní dizajnovaná v komfortnom škandinávskom štýle, a tak váš výlet naberie aj na autenticite. Ak ešte účet na airbnb nemáte, kredit 25€ na svoju prvú cestu získate kliknutím na tento odkaz: www.airbnb.cz/c/ivanav109.

3. Ak cestujete viacerí, do úvahy by ste možno mali vziať aj možnosť zapožičania auta (najmä pri transfere z a na letisko Sandefjord). Takto sa totiž náklady za cestovné znížia a nebudete navyše viazaní na hromadnú dopravu. Len si pri šoférovaní dávajte pozor a dodržiavajte pravidlá, aby ste nedostali pokutu ako my (100 € pre nesprávne parkovanie), lebo potom to už tak lacno nevyjde.

4. Počas teplejších dní sa Oslo mení na veľmi pohodové mesto. Ľudia posedávajú a ležia na verejných priestoroch, dokonca aj na streche opery! Vyhraďte si preto čas aj na relax a staňte sa súčasťou uvoľnenej komunity.
5. Najviac sa mi páčila pevnosť Arkershus festning nad prístavom s krásnym výhľadom a pohodovou atmosférou, za ktorú nedáte ani cent.

6. Na každom kúte v meste natrafíte na sochy všetkých tvarov, tém, druhov, takže si určite nájdete svoju obľúbenú. Ak ste však nadšencami naozaj čudného (nahého) umenia, váš hlad po takýchto dielach upokojí park Vigeland, v ktorom sa ich nachádza požehnane. Aj keď sa mi síce až tak nepáčil, bolo  to naozaj… zaujímavé.

7. Ani som netušila, že Oslo je skutočnou mekkou pre graffiti. Veľmi príjemné farebné maľby sú rozmiestnené po celom meste, ale existuje aj špeciálne miesto, kde sa schádzajú všetci, ktorí tomuto novodobému umeniu a životnému štýlu skutočne holdujú.  Ingens Gate jednoducho musíte vidieť.

8. Ak vás zaujímajú múzeá, polostrov Bygdoy je to pravé. Ak sa na ňom zdržíte o trochu dlhšie po skončení otváracích hodín, možno sa zúčastníte iného predstavenia, a to úplne zdarma – nádherného západu slnka. Vezmite si teda nejaké jedlo a spravte si na brehu piknik.

9. Keď už spomíname jedlo – ak cestujete s malým rozpočtom, reštauračné stravovanie je iba tak vytúženým snom. Vezmite si preto jedlo so sebou, alebo ho nakúpte v potravinách. Ale medzi nami, ani nová diéta by tiež nebola na zahodenie 😉
Chcete vidieť ako sme sa v Osle mali my? Pozrite si video:

© I.V.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *