Italy

All you need to know about CINQUE TERRE, Italy

.

Cinque Terre is such a beautiful region. It includes five distinctive towns (Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Riomaggiore and Manarola), that are part of the UNESCO heritage. No wonder – Cinque Terre is everything you need for an active vacation.

.

Hiking Cinque Terre

.
The first and foremost,  hiking trails with beautiful vistas beginning and ending in lovely little Blue sea at Cinque Terretowns. Locals advised us the hike from neighbouring Levanto to Monterosso, where we relaxed on the beach after quite long, almost 3-hour long walking. But it’s a really beautiful hike and it’s free (you need to have paid permission for others). In its highest point, the view opens up for all five towns.
.
Corniglia to Vernazza hike was the most difficult hike for us. In summer, it Flowersis a long, parched path. Moreover, when starting the journey from Corniglia train station, you need to climb several hundred stairs at the beginning. For that, I recommend to start the hike other way around, it’s better to walk down the stairs at the end than losing power by climbing them at the very start. But this path has also a little secret – slightly visible sign on the wooden rail – Beach – 20 min. And it may be the most extraordinary beach you’ve ever seen.
.

We made Manarola to Corniglia hike easier – a minibus transfers tourists Vineyards at Cinque Terrefrom Manarola to Volastra roughly every hour. From there, you can continue hiking the most interesting path. It’s surrounded by terrace vineyards and sparkling blue seaview. Once in a while you will need to step aside for other tourists going opposite direction – bongiorno, bongiorno.

.

Manarola to Riomaggiore (Via dell’ Amore), the shortest, was closed at the time of our visit and we had no more time for last one – from Vernazza to Monterosso. Nevermind, we have the best memories anyway.

.

How to travel to Cinque Terre?

.

The closest airports are located in Pisa, Genova and Florence, you choose (moreover, each of these cities is worth visiting too).

.

To get to Cinque Terre, the best option is to use train. You can buy tickets at a cash desk, in red machines (better with help of a station worker) or on the internet through trenitalia.com or goeuro.com.
Be aware of changes, however. Although you may find a route from city A to city B, it doesn’t mean you don’t have to change trains in cities A1, A2,… Tickets are fixed on time, so, do not hesitate too long to change.

.Cinqueterre Card

Fo traveling between Cinque Terre towns, you’ll need to buy Cinque Terre train card. It allows you to enter the paid hiking trails, unlimited train and bus travel, wifi and toilets on every train station for free. For more information, click here or visit Cinque Terre point on every train station.

.

Where to stay

.

Acommodation in Cinque Terre is, to be honest, pretty expensive. Cheaper Watermellon on the table in the gardenoptions can be found on airbnb in neighboring cities of Levanto or La Spezia (which are also included in Cinque Terre train card). We really enjoyed staying in a beautiful “grotto” place in Levanto – the hardest decision to make there was whether to have breakfast in the artificial cave or beautiful flower garden. And every day, a nice waiter from neighboring restaurant greeted us through the window. Buona Sera, Buona Sera.
If you never used airbnb before, click here www.airbnb.cz/c/ivanav109 and get a 25 € coupon for your first reservation.

.

Italy is just an amazing country. Find out what I love about  it the most here

.

That’s it for practical tips. Here are several more to make your trip unique. Don’t forget to:
 • take enough water, sunscreen and a hat in summer,
 • that the best view come after the hardest climbs and that only a few days are not enough to explore, taste, walk… the whole area completely,
 • walk through narrow streets in the towns and inhale Italian atmosphere,
 • use toilets before the hike, just in case,
 • treat yourself with seasonal fruit. Mini watermelon that I bought in local supermarket was the sweetest I’ve ever had,
 • buy original pesto genovese from local shops,
 • charge your camera. You just must capture that beauty,
 • grab a glass of wine (if you are old enough, of course) every evening, put your feet high and reminisce about all the beautiful moments that happened during the day.
 • .

Beatiful Manarola

Cinque Terre je kus nádherného kraja. Spája päť rázovitých mestečiek (Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Riomaggiore a Manarolu), ktoré sú chránené UNESCOm. A niet sa čo čudovať – Cinque Terre spája všetko, čo by ste od aktívnej dovolenky očakávali.
Túra z Levanta do Monterossa

V prvom rade sú to dobre udržiavané turistické trasy, krásne výhľady a oddych v príjemných, i keď turistami občas preľudnených malých mestečkách. Miestni nám poradili túru z Levanta (susediaceho mestečka) do Monterossa, kde sme si na pláži oddýchli po pomerne dlhej, takmer trojhodinovej túre. Táto túra je skutočne nádherná a navyše zadarmo (na ostatné potrebujete povolenie). V najvyššom bode sa vám otvorí pohľad na všetkých päť výbežkov miest.

Podmanivá Volastra

Trasa z Corniglie do Vernazzy bola zo všetkých (pre nás) najnáročnejšia. Zväčša ide o dlhú vyprahnutú cestu. Ak k tomu navyše štartujete z vlakovej stanice v Corniglii, hneď na začiatok túry si pridáte stovky schodov, ktoré musíte vyšliapať, aby ste sa dostali navrch (preto odporúčam, aby ste túto trasu absolvovali radšej opačne, predsa len je jednoduchšie po schodoch zísť ako sa nimi vysiliť hneď na začiatku). Napriek všetkému ukrýva táto  trasa aj svoje tajomstvo – skrytú cestičku k pláži, na ktorú navedie len nepatrný nápis na drevenom zábradlí – Beach – 20 min. A môžete sa staviť, že na takej pláži ste jakživ neboli.

Vinice príznačné pre túru z Manaroly

Trasu z Manaroly do Corniglie sme si trochu uľahčili – asi každú hodinku premáva z Manaroly minibus, ktorý vás zvezie k dedinke Volastra, a odtiaľ už môžete pokračovať po vlastných po tej najzaujímavejšej trase. Všade naoko dozrieva po terasovitých stupienkoch známe cinqueterrské vínko, v diaľke sa trblieta more, kde-tu sa musíte opatrne obísť s ďalšími turistami, bongiorno, bongiorno.

Trasa z Manaroly do Riomaggiore, najkratšia, bola v tom čase uzatvorená pre zlý technických stav a trasu z Vernazzy do Monterossa sme už nestihli. No zážitkov, tým máme celú kopu!
Ako sa čo najlepšie dostanete do Cinque Terre?
Najbližšie letiská sú v Pise, Florencii a Janove, je teda len na vás, ktoré si vyberiete (pričom každé z týchto miest stojí tiež za pozretie).
Cinque Terre card

Z Bratislavy a Viedne sa dá do Florencie dostať nočnými autobusmi a vlakmi (iné mestá som neskúmala). Do jednotlivých mestečiek Cinque Terre a na cesty medzi každým z nich využite vlak. Lístky si kúpite pri pokladni, v červených automatoch na staniciach (odporúčam len s pomocou pracovníka stanice) alebo na internete cez trenitalia.com alebo goeuro.com. Dajte si však pozor na prestupy, pretože aj keď vám vyhľadá spojenie z mesta A do mesta B, neznamená to, že medzi nimi nie sú ešte prestupy v mestách A1, A2… Lístky sú viazané na čas, a tak s prestupmi neotáľajte.

Najvýhodnejšia pre cestovanie vrámci Cinque Terre (ak chcete absolvovať aj túry) je Cinque Terre train card, ktorá vám umožní vstup na turistické trasy, neobmedzené cestovanie vlakom a minibusmi, wifi a toalety na vlakových staniciach zdarma. Viac informácií sa dozviete tu alebo na Cinque Terre point na každej stanici.
Raňajky v kvetinovej záhrade

Ubytovanie priamo v mestečkách Cinque Terre je pomerne drahé, lacnejšími variantami sú tiež veľmi pekné Levanto alebo La Specia. Obe mestá sú taktiež zahrnuté vrámci karty, čiže – cestovanie zdarma. Za seba môžem len a len odporučiť airbnb a ubytovanie La Grotta Azzurra, ktoré sme si poriadne užili – raňajky si môžete totiž zjesť buď v jedálni-jaskyni alebo v záhrade pri pohľade na kvitnúce kríky. A možno vás každý večer cez okienko pozdraví milý čašník z reštaurácie hneď oproti – buona sera, buona sera. Ak airbnb nepoznáte, kliknite na tento link: www.airbnb.cz/c/ivanav109 a dostanete 25 € kredit na svoju prvú rezerváciu.

To je všetko ohľadom praktických rád. Ak však chcete svoj pobyt urobiť naozaj výnimočným, nezabudnite:
  • si na túru vziať dostatok vody, opaľovací krém a klobúk (najmä v lete),
  • že najkrajšie výhľady sú tie, ktoré si musíte poriadne vyšliapať, a že len za pár dní nestihnete prejsť, vidieť, ochutnať… zažiť úplne všetko,
  • sa prejsť úzkymi uličkami mestečiek a vdychovať tú pravú taliansku atmosféru,
  • ísť pred túrou na stanici na wc, pre istotu,
  • si kúpiť sezónne ovocie. Minimelónik, ktorý som si zadovážila bol ten najsladší, aký som kedy jedla,
  • si u miestnych obchodníkov kúpiť pesto z pravej janovskej bazalky,
  • si poriadne nabiť fotoaparát. Tie nádherné výhľady si jednoducho musíte zvečniť,
 • si večer po náročnej túre sadnúť k poháru vína a spomínať na nádherne prežitý deň.
  Nezabudnite na úzke uličky.

  © I.V.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *