Slovakia

How to travel to VLKOLÍNEC, Slovakia?

It’s easy to fall in love with Vlkolínec, it’s harder to get there

.

Believe me or not, although Vlkolínec is a UNESCO heritage village, it’s a bit difficult to get there. What are the best transportation options then?

.

1. By car

.

If you have a car, forget about the first sentence. You will get to Vlkolínec easily whenever you want. There is a parking lot right in front of the village.
.

2. By foot

.

View of Ruzomberok
I don’t recommend walking by foot from Ružomberok already, unless you are willing to risk your life on the road without pavement. Instead, you can travel by bus to Biely potok, and continue your journey by foot from there. You have two options – either you can climb the hill or walk around it. If you climb the hill after rain, it will be full of mud and it’s pretty steep so don’t expect a pleasant walk (especially when you are wearing ballerinas like I was). On the other side, you will get some nice views along the way.
The second option is less adventurous and longer – you are walking the concrete road whole time. However, this is the best option for cycling.
.
.

3. By bus

..

You can get straight to Vlkolínec from Ružomberok pretty comfortable by bus, but there’s a catch. The bus is departing only twice a day (work days only) – 8:25 and 16:45 from Ružomberok bus station and 8:50 and 17:10 from Vlkolínec. Despite that, do not get discouraged to visit Vlkolínec. It is worth visiting anyway! Just take a look at the following pictures.
..
Slovak traditional village Vlkolínec
Slovak traditional village Vlkolínec

Zamilovať sa do Vlkolínca je jednoduché. Dostať sa tam už o trochu zložitejšie


Verte či nie, dostať sa do Vlkolínca napriek tomu, že ide o UNESCO pamiatku a aj tomu, že je to v podstate časť Ružomberka, nie je až také jednoduché. Aké sú teda najlepšie spôsoby dopravy?

1. Autom
Ak máte k dispozícii auto, prvá veta pre vás neplatí. Do Vlkolínca sa dostanete kedy chcete celkom pohodlne a zopár krokov od samotnej dedinky je k dispozícii parkovisko.

2. Peši

Ísť peši už z Ružomberka neodporúčam, ak vás náhodou nebaví riskovať svoj život na ceste bez chodníka pre peších. Namiesto toho sa môžete nechať zaviesť autobusom do časti Biely potok, a odtiaľ pokračovať peši. Na výber máte dve možnosti – buď sa vyberiete cez pomerne strmý kopec, ktorý je po daždi navyše plný blata, alebo ho obídete. Cesta cez kopec je síce kratšia, ale ak máte na nohách baleríny (ako som mala ja), neočakávajte, že to bude príjemná prechádzka. Na druhej strane však táto cesta ponúka pekné výhľady.
Druhá cesta je menej adrenalínová, ale dlhšia – po celú dobu vlastne len kráčate po betónovej ceste. Toto riešenie je však ideálne pre cyklistov.

3. Autobusom 
Autobusom sa z Ružomberka dostanete do Vlkolínca tiež celkom pohodlne, má to však jeden háčik. Autobus premáva len 2x za deň tam a 2x späť (samozrejme, len cez pracovný týždeň) – 8:25 a 16:45 z autobusovej stanice v Ružomberku a 8:50 a 17:10 z Vlkolínca.

Napriek tomu sa však nenechajte odradiť. Vlkolínec je nádherné miesto, ktoré sa navštíviť naozaj oplatí. Snáď vás o tom presvedčia aj nasledujúce fotografie.

© I.V.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *