Slovakia

Beautiful hike for lazy people in High Tatras, SLOVAKIA

Hrebienok is for everybody

High Tatras, Slovakia

.

For little ones, for elder ones, for lazy ones. It truly requires only little bit of effort and you can spend a perfect day among in the nature. How to visit nearby waterfalls from Hrebienok hill, where, especially in winter, are held insteresting events (for example annual ice house)? Look, here:

.

.

It doesn’t matter whether you start with the hike to the Vodopády Studeného potoka (waterfalls of Studený potok) and continue to the Obrovský vodopád (huge waterfall) or whether you make a round journey. You’ll be accompanied by lovely nature and two chalets – Rainerova chata and Bilíkova chata or nearby Zamkovského chalets, where you can rest, drink or eat.

.

Read about another beautiful Slovak waterfall here

.

..

High Tatras, Slovakia

Hrebienok je pre každého

Aj pre malých, aj pre starých, aj pre lenivých. Stačí skutočne len kúštiček námahy a môžete prežiť krásny deň uprostred prírody a pozoruhodných ľudských výtvorov. Ako teda z Hrebienka k vodopádom Studeného potoka? Takto nejako:

Je teda jedno, či najprv zamierite k Vodopádom Studeného potoka a odtiaľ k Obrovskému vodopádu a späť, alebo si urobíte vlastne taký menší okruh. Sprevádzať vás bude krásna príroda a po ceste aj Bilíkova či Rainerova chata alebo neďaleká Zamkovského chata.

Viac o trase, ale aj o atrakciách na Hrebienku napovie nasledujúce video:

© I.V.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *