Slovakia

Beautiful hike for lazy people in High Tatras, SLOVAKIA

Hrebienok is for everybody

For little ones, for elder ones, for lazy ones. It truly requires only little bit of effort and you can spend a perfect day among in the nature. How to visit nearby waterfalls from Hrebienok hill, where, especially in winter, are held insteresting events (for example annual ice house)? Look, here:

It doesn’t matter whether you start with the hike to the Vodopády Studeného potoka (waterfalls of Studený potok) and continue to the Obrovský vodopád (huge waterfall) or whether you make a round journey. You’ll be accompanied by lovely nature and two chalets – Rainerova chata and Bilíkova chata or nearby Zamkovského chalets, where you can rest, drink or eat.

© I.V.

Hrebienok je pre každého

Aj pre malých, aj pre starých, aj pre lenivých. Stačí skutočne len kúštiček námahy a môžete prežiť krásny deň uprostred prírody a pozoruhodných ľudských výtvorov. Ako teda z Hrebienka k vodopádom Studeného potoka? Takto nejako:

Je teda jedno, či najprv zamierite k Vodopádom Studeného potoka a odtiaľ k Obrovskému vodopádu a späť, alebo si urobíte vlastne taký menší okruh. Sprevádzať vás bude krásna príroda a po ceste aj Bilíkova či Rainerova chata alebo neďaleká Zamkovského chata.

Viac o trase, ale aj o atrakciách na Hrebienku napovie nasledujúce video:

© I.V.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *