hungary

It’s so cheap, it’s so beautiful – it’s BUDAPEST!

All you need in one city

.
Budapest surprised me. Of course, it has a classical European feeling, but a few little surprises in storage too. Moreover, a traveler won’t pay much after all.My hostel companion Speaking of prices, accommodation there is the cheapest for what I’ve ever seen so far. Because I traveled single for the first time, I chose a hostel. For 8 € per night, I not only gained a place to sleep, but friends from all over the world as well..

My general advice to enjoy Budapest is – save some time for relax. EitherSzeczényi Bath for traditional spas, where relax is guaranteed (I advise you to go there in morning – any “half-price” or “one-hour” ticket doesn’t exist) and for city parks.
.
Margaret Island (Margit sziget) is the only traffic-free part of Budapest, therefore you should enjoy it by foot or by bike. During summer days, smell of roses in the garden will attract you and your partner (if you travel with one). Grab her/his hand, a picnic basket and enjoy one perfect day there. And if you’re lucky, you’ll maybe meet a furry friend like this one 🙂
.
Squirell
.
Wait for another attraction also – the dancing fountain with different music show every hour.
.
Margit Sziget fountain

Margit island

.
.
The city parkVarosliget – with castle is also worth a walk and it’s completely free to visit. It’s also home for the most famous spas Szechényi and in winter, the area near park transforms into the huge ice pond.
.

City park Budapest

.

Everybody, even a budget traveler will burst with joy over the fact that they can enjoy really beautiful views of the city totally for free (I mean, if hundreds of stairs sound attractive to you). Watch the Sun go down from Citadella or sunrise from castle walls; it will always be a perfect experience. And while heading to the top of Citadella, visit also that super-ultra-modern playground on the way up. And no, you won’t be the only adult to jump, swing and scream around with joy.

.

View from Citadella, Budapest
.
When you already visit the Buda Castle, pretty view is not the only interesting part – find the secret door to the beautiful balcony – make tons of photos on the beautiful balcony, then admire squares, street artists and amazing architecture represented by Matthias Church (Mátyás templom) or Fisherman’s bastion (Halászbástya)…
.
Buda castle, Budapest
Buda castle, Budapest
Buda castle, Budapest

.

…but most importantly, take some instagram-friendly pictures on the most beautiful street in Budapest – Orságház utca.

.

Orságház utca

Orságház utca

.

Ready for Budapest? Take a look on my video for more inspiration:

.

Všetky druhy zážitkov v jednom meste

Budapešť ma celkom prekvapila. Samozrejme, má klasický stredoeurópsky ráz, ale aj niekoľko prekvapení v zálohe. A cestovateľa to ani nemusí veľa stáť.
Dánsko, Poľsko, Angola a Slovensko
na jednej fotke. Teda, izbe.

Keď sme už pri tých cenách, zrejme vás poteší, že ceny ubytovania v Budapešti sú jedny z najnižších, aké som kedy videla. Keďže som prvýkrát cestovala sama, zvolila som hostel. Za 8€ na noc som však nezískala len miesto na prespanie, ale aj priateľov z celého sveta ☺.

Moja všeobecná rada pre Budapešť však znie – vyhraďte si čas na oddych. Či už na tradičné budapeštianske kúpele, v ktorých sa človek zrelaxuje naozaj do sýtosti (odporúčam ich navštíviť hneď ráno, žiadny “poldňový” či “hodinový” vstup neexistuje) alebo na mestské parky.
Margitin ostrov (Margit sziget) je jediná časť Budapešti, kde je bežná doprava zakázaná. Užite si ho preto pešky alebo na bicykli či korčuliach, stojí to za to. V letných mesiacoch vás a aj vášho partnera  (ak s nejakým cestujete) určite zláka vôňa ruží v ružovej záhrade. Zoberte ju/ho za ruku, do druhej ruky deku a piknikový košík a užite si pokojný deň medzi tými najkrajšími zákutiami parku. A keď budete mať šťastie, spoločnosť vám bude možno robiť aj podobný chlpatý kamarát 🙂

Nezameškajte však ešte jednu šou, pre ktorú sa na ostrov oplatí prísť – tancujúcu fontánu, každú hodinu s novým predstavením.

Za prechádzku stojí aj mestský park – Varosliget – s hradom, ktorého príjemný areál nestojí absolútne nič. Nachádzajú sa v ňom aj najznámejšie kúpele Szechényi a v zime sa navyše plocha pred parkom mení na obrovské klzisko.

Srdce každého, aj nemajetného turistu zapiští pri fakte, že si aj bez plnej peňaženky môže vychutnať skutočne krásne výhľady na mesto úplne zdarma (teda, ak vyšliapanie stovky schodov znie dostatočne príťažlivo). Pozorujte západ slnka nad mestom z Citadely alebo svitanie z múrov hradu, zakaždým to bude zážitok. Ak sa rozhodnete pre Citadelu, neobíďte to ultra-super-moderné ihrisko v polovici cesty. A nie, nebudete jediní dospelí, ktorí sa s výkrikmi radosti šmýkajú či skáču na trampolíne.

Výhľad na mesto z Citadely. Zdarma!
A keď už ste na hrade, výhľad nie je jediná prednosť, ktorou sa môže popýšiť. Nájdite vstup na nádherný utajený balkón – urobte si fotografie na nádhernom utajenom balkóne, obdivujte námestia, pouličných umelcov, architektúru od Kostola sv. Mateja (Mátyás templom) až po Rybársku baštu (Halászbástya)…


..ale najmä si ešte urobte zopár instagramových záberov v najkrajších uličkách v meste na Orságház utca.

Pripravení na Budapešť? Na cestu si pozrite aj toto video:

© I.V.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *