Italy

Perfect tuscan holiday – I choose LUCCA over Pisa

Take a break from crowded Pisa

.
Pisa is a great place to visit. For the first five minutes. That’s roughly adequate time to admire beauty of Square of MiraclesAnd then you’ll  focus on THEM.
How to avoid them, how to exclude them from your photos’ backgrounds, how to watch out your belongings all the time. So MANY PEOPLE. But only a train ride away, and you’re in the different space already.
.
.
However, I can’t simply say that Lucca is empty and not lively enough. Few people are constantly walking down the squares, but not in the hurry to make the best photo. And every summer, Lucca festival introduces world’s famous celebrities. It’s almost unbelievable to imagine such stars as Imagine Dragons, Robbie Williams or Macklemore performing on the not-so-big main square.
.
Lucca
.
If you’re a fan of historic architecture, you won’t be disappointed either. Take a walk along the top of city wall that protects this town since renaissance. Don’t forget to visit Palazzo Pfanner, round square Piazza dell’Anfiteatro, and the most interesting of all – tower Torre Guinigi with nice views and trees growing at the top! And that’s something you don’t see every day.
.
.
Torre Guingi Lucca
.
Moreover, Lucca only gains from the fact that it is situated near Pisa, Florence and Livorno, so it becomes a perfect stop in your Italy trip.
..
Lucca
Lucca
Lucca
.
So now that you decided to visit Lucca, I have one more advice for you. If you’re planning to book an accommodation, make sure you search for it as soon as possible. There aren’t many in the town and it would be best to avoid the situation we were in – without blankets, but with strangers’ shoes on the shelf. But that’s yet another story. 

Dajte si oddych od Pisy

Pisa je skvelé miesto na návštevu. Prvých päť minút. Počas tých sa totiž ešte ako-tak dokážete sústrediť na to, aké pekné je Námestie zázrakov. A potom už len na jediné.
Ako sa im vyhnúť, ako ich nezachytiť na fotkách, ako si dávať pozor na veci. Jediné, čo si totiž začnete uvedomovať, je neustála prítomnosť TURISTOV a množstva iných (pochybných) ľudí. A potom sa priamym vlakom zaveziete na miesto, ktoré tiež dýcha historickou atmosférou, ale kde je navyše pokoj liekom na dušu.
Nemožno však tvrdiť, že je Lucca ľudoprázdna a nudná. Práve naopak. Na námestiach vždy na niekoho natrafíte, ale ide o ľudí, ktorí sa nechcú uštvať kvôli jedinej fotke. A v lete navyše Lucca festival pozýva do mesta svetoznáme celebrity. Až sa zdá neuveriteľné, že na takom malom námestíčku napríklad minulý rok vystúpili také hviezdy ako Imagine Dragons, Robbie Williams či Macklemore.
Milovníci historickej architektúry sa nudiť určite nebudú. Prejdite sa po meststských hradbách, ktoré obraňujú mestečko od obdobia renesancie. Nezabudnite ani na Palazzo Pfanner, okrúhle námestie Piazza dell’Anfiteatro, ale najmä – vežu Torre Guinigi, ktorá je známa nielen pekným výhľadom, ale aj stromami, ktoré si pokojne rastú na jej vrcholci. A to sa tak často nevidí!
Napokon Lucce ešte prihráva fakt, že sa nachádza veľmi blízko už spomínanaej Pisy, ale aj Florencie či Livorna, a tak sa môže stať príjemnou zastávkou na ceste po Taliansku.
Ak ste sa pre návštevu Luccy rozhodli, super. Ak sa tam však chystáte aj prespať, skúste si ubytovanie zaobstarať dostatočný čas vopred, ponuka nie je práve najväčšia. Aby sa vám nestalo to, čo nám – že budete spať v zatuchnutej pivnici bez paplónov, zato však s výstavnou zbierkou cudzích topánok na polici. Nuž, ale to je už iný príbeh…

© I.V.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *