france

The best unusual things to do in PARIS

Eif not included

.
Paris was recently labeled as the most overrated city in the world. And it’s true… except it’s not. Yes, the streets are packed with tourists (better case), weird individuals (worse case) and stink like piss; attractions are pretty pricey and so on. But, there are some unique places in Paris that can not be found in any other place. You need to:
.

1. to be less than 26 (and from EU), or visit it in the right time.

.

Versailles gardensIf Paris equals worldwide art for you, to see it for free, you just need to be young European or to visit it in the right time (on first Sunday of month, in most cases). LouvreMusée d’Orsay and Château de Versailles are only few of the most popular (and the most expensive) attractions, that offer free entrance in special cases. The complete list of these and others that are permanently free is here.

.

2. Art

.

There are other options to enjoy art. Even… in unusual forms. With its best representative 59 Rivoli, a building, that is now home for unconventional art. When searching for unusual artistic expressions, you should walk through Jardin des Tuileries or Grand Palais. Who knows, maybe you’ll see a fountain with green water or some interesting instalations too 😉. If you don’t have free access (or time) to visit Louvre, maybe you’ll find a showcase of its popular artworks at the metro station Louvre-Rivoli interesting.
.
Green fountain ParisRivoli 59 Paris.

59 Rivoli is just… a different experience 😉

.

Rivoli 59 Paris

.

Let’s take a walk through Montmartre together as well

.

3. Metro stations

.

Find a treasure among regular metro stations. My favorite is Arts et Métiers station, which looks like interior of submarine to me, even though it’s not. But still, it’s cool!
.

4. City neighbourhoods

.

as MontmartreLe Marais ot Latin QuarterArts Et Metiers preserved their original look, so walk through their streets with typical cafés. The best guide of Montmartre ever is here.
.

5. Galeries Lafayette

.

Raining again? Keep your feet dry in the most beautiful shopping center I’ve ever seen – Galeries Lafayette. When traveling with low budget, you will probably only casting glances instead of real shopping, but there’s a wifi and such a pretty free view of city on the highest floor –  terrace!
.
Galeries Lafayette Paris

.

6 . A different Paris

.

When you’ve already seen everything “popular” in Paris, or if you’re only bored of following touristy things, my advice is simple – don’t visit them. Add these places to your itinerary instead: fairytale-like park Parc des Buttes-Chaumont, cozy houses overgrown with greenery Cité Florale, the most colorful street Rue Cremieux and La Défense with its brand new architecture alongside some very interesting art installations.
.

To wrap it up, take a look on our trip (yep, with few very popular places):

.

Eiffelovku tu nehľadaj

Paríž na sebe najmä v posledných rokoch nesie nálepku najpreceňovanejšieho (to je ale slovo! 😁) mesta na svete. A podľa môjho názoru to je pravda… aj nie je. Áno, ulice sú plné turistov (v lepšom prípade), podivných indivíduí (v tom horšom), smrdia močkou, atrakcie sú pomerne drahé atď. Ale existujú aj skutočne netradičné miesta, ktoré nikde inde nenájdete. Aby ste si užili francúzsku metropolu za málo peňazí, mali by ste:
1. mať menej ako 26 rokov (a byť z EÚ), alebo mesto navštíviť v tom správnom čase. 

Ak do Paríža cestujete za celosvetovo známym umením a chcete ho vidieť zdarma, musíte byť jednoducho mladí Európania alebo doň zavítať v správnom čase (obvykle v prvú nedeľu v mesiaci). Louvre, Musée d’Orsay aj zámok Versailles sú len niektoré z mnohých známejších (a zároveň najdrahších) atrakcií, ktoré ponúkajú za určitých podmienok vstup úplne zdarma. Ich kompletný zoznam, ako aj zoznam múzeí, ktoré sú zdarma permanentne pre tých, ktorí nespĺňajú ani jednu z týchto podmienok nájdete tu.
2. Sú však aj iné spôsoby, ako si vychutnať umenie. Aj také… trochu iné. Skvelým reprezentantom je 59 Rivoli, budova, ktorá sa stala domovom pre nekonvenčné umelecké stvárnenia. Keď už hovoríme o neobvyklom type umenia, určite stojí za to poprechádzať sa okolím Jardin des Tuileries či Grand Palais. Možno tiež natrafíte na zelenú fontánu alebo farebné vonkajšie inštalácie, ktovie 😉. A ak sa do Louvre nedostanete vďaka výhodnému vstupu (alebo pre nedostatok času), malú ukážku umeleckých replík z múzea si užijete aj na stanici metra Louvre-Rivoli.

59 Rivoli je jednoducho unikát.

Kus umenia v metre. Rozdiel nikto nespozná 😉
3. Metro stanice. Medzi bežnými, ničím nezaujímavými stanicami nájdite poklady, ktoré vynikajú svojou nevšednosťou. Môj tip je stanica Arts et Métiers, ktorá mi pripomína vnútro ponorky. Bohvie, čo má v skutočnosti stvárňovať, ale aj tak – vyzerá skvele.
4. Mestské štvrte ako Montmartre, Le Marais či Latinská štvrť sú tie, ktoré si zachovali pôvodný ráz, alebo v ňom aspoň pokračovali. Nevynechajte preto príležitosť poprechádzať týmito miestami, preplnenými typickými kaviarničkami a uličkami, ktoré nenechajú foťák dlho v taške. O zaujímavostiach na Montmartri sa dočítate podrobnejšie tu.
5. Prší? Pred mokrými nohami sa skryte do najkrajšieho obchodného centra, aké som kedy videla – Galeries Lafayette. Ak cestujete s malým rozpočtom, v obchodoch zrejme “nakúpite” len očami, ale vo vnútri je wifi a na najvyššom poschodí – terase- pekný výhľad na mesto úplne zdarma.

Parc des Buttes-Chaumont, zdroj

6. Ak ste už videli všetko to “známe” čo Paríž ponúka a hľadáte zmenu, alebo sa jednoducho len chcete vyhnúť návšteve miest, ktoré už dávno poznáte z gýčových obrázkov, moja rada je jednoduchá – nenavštevujte ich! Namiesto toho si do zoznamu pripíšte tieto zaujímavosti: rozprávkový park Parc des Buttes-Chaumont, zeleňou obrastenú štvrť Cité Florale, najfarebnejšiu uličku Rue Cremieux and či La Défense s najmodernejšou architektúrou povedľa netradičných umeleckých diel.

Nakoniec si pozrite aj video z nášho výletu (aj s tými populárnejšími pamiatkami) tu:

© I.V.

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *