turkey

RyanAir’s new destination – What to see in DALAMAN, Turkey?

.

I was quite surprised when RyanAir announced tje new route from Bratislava to Dalaman in Turkey this year. Not because there wouldn’t be much to see in the area, but the city is not… a-typical-holiday-resort-type-of-destination.

.

However, I recently returned from there, so these are my travel advices. What you can see in Dalaman area?

.

Beaches

.

The Dalaman airport is situated on the beach, but that’s all. There are no accommodations, bars or similar conveniences nearby. Because of this, if you’re there to relax, you should probably head to other beaches in area, read further in the article
.
Iztuzu beach Mugla
Iztuzu beach

.

The city

.

This city is neither renowned for its architecture nor significant sights. TheDalaman Turkey major part of city’s business belongs to spacious lime plantations. However, city mosques with beautiful interior paintings and traditional Thursday market are worth visiting.
.
Mosque decor Dalaman Turkey
Mosque Dalaman Turkey

.

Boat rides

.

The most interesting way of spending free time in this area are boat rides. The most popular are 1. Sarsala Koyu with former Kleopatra’s sightseeings and turquoise water or the river ride from 2. Dalyan to the popular Iztuzu beach through Kaunos King’s combs engraved in the stone with beautiful views and mud spa,  which is very popular during summertime.
.
Dalyan boat rides

Dalyan boat rides Turkey

Dalyan boat rides Turkey, Kaunas tombs
Dalyan boat rides Turkey
Turquoise sea Turkey, fish

.

When I was in Turkey, I really loved visiting Bodrum. Why? Find out here

.

Lakes and thermal baths

.
There are several lakes in the area – Sülüngür Gölü near already Kocagöl, Turkeymentioned Iztuzu beach, and another, Köyceğiz Gölü. You will certainly not miss amazing Kocagöl on the way to Sarsala Koyu.
There are also several thermal lakes or simple basins of warm water. They’re warm even in winter (we were there in November). During cold days, you will probably spot steaming river in the area. The basin we visited (I only marked it on the map, because it has no name) had such Thermal bath, Dalaman clear water, that we were able to watch our legs underneath even though it was really dark outside. Thanks to the lack of lights, you’ll have chance to observe starry sky while floating in calm water. 
.

.

Nearest surroundings

.
Bus connections are available to nearest popular destinations FethiyeGöcek or Marmaris. I’ve also travelled to Bodrum for approx. 3 hours).

.
Several tips (and things that surprised me in Dalaman)

.
1. If you’re heading to the city center, be prepared for dogspresence everywhere. And no, not only little, “cute” doggies, but  recommend big dogs (I do not recommend making picnic in a park at all). Locals, however, do not feel the same way – they even let them enter the mayor’s office building too (among other places).
.
2. If you don’t hire a car, ask about about bus transfer options in your accommodation. We were also guided by locals, otherwise we wouldn’t know where to go, when to pay… Locals board anywhere along the road and I wouldn’t be surprised to meet a dog traveling too 😃
.
3. Last tip – try turkish massage. It’s not classic massage, but it’s still very pleasant.  

Čo vidieť v Dalamane?Priznávam, že som bola celkom prekvapená, keď RyanAir ohlásil ďalšiu novú linku z bratislavského letiska – do tureckého Dalamanu. Niežeby tam nebolo čo vidieť, ale povedzme si pravdu, nejde o také typické dovolenkové stredisko, na aké sú Slováci zvyknutí. Pomerne nedávno som sa práve z tohoto mesta vrátila, a tak radím. Čo v Dalamane a okolí stojí za návštevu?
PlážDalamanské letisko sa nachádza takmer pri pláži, ale to je asi tak všetko. V blízkosti si neužijete komfort ubytovacích zariadení, barov či iných výhod, pre ktoré väčšina na dovolenku vôbec cestuje. Z toho dôvodu je možno lepšie zvážiť návštevu iných miest (pláží), čítaj ďalej v článku.

Pláž Iztuzu

MestoMesto nevyniká nezvyčajnou architektúrou ani významnými pamiatkami, iba ak citrónovníkovými plantážami, ktoré sú jedným z hlavných príjmov mesta, ktoré je od pláže vzdialené cca 9 kilometrov. Za návštevu však stoja mešity s peknými interiérovými maľbami a tradičný štvrtkový trh.

Výlety na lodiachNajzaujímavejšími možnosťami vyžitia v okolí sú nepochybne plavby loďou. Najobľúbenejšie sú trasy na 1. Sarsala Koyu so spoznávaním niekdajších Kleopatriných pamätihodností a tyrkysovo priezračnou vodou alebo do 2. Dalyanu, odkiaľ sa riečnou trasou dostanete na obľúbenú Iztuzu pláž. Cestou určite zbadáte Kaunské hrobky kráľov vytesané priamo v skale, tešiť sa môžete na nádherné výhľady a aj na bahenné kúpele, ktoré v letnom období vyhľadáva množstvo turistov.


Jazerá

Nablízku sa nachádza aj viacero jazier – hneď neďaleko už spomínanej pláže Iztuzu Sülüngür Gölü, a jedno z väčších jazier Köyceğiz Gölü. Po ceste na Sarsala Koyu vašu pozornosť dozaista upúta jazeroKocagölDruhou zaujímavosťou sú ešte termálne jazierka alebo jednoducho utvorené nádržky teplej vody, v ktorých nie je zima ani v zime (my sme sa v príjemne teplej vode vymáčali za novembrovej noci). Za chladnejších dní sa vám možno aj podarí zbadať, ako sa z okolitej rieky parí. V riečnej nádrži neďaleko od Dalamanu (na mape som zobrazila len trasu, pretože nemá meno), sme si pod hladinou aj uprostred noci dovideli na nohy, taká priezračná voda tam je 😊 S pohľadom na hviezdy, ktoré vďaka chýbajúcemu osvetleniu vidno naozaj krásne to bol skutočne nezvyčajný zážitok.Blízke okolie
Autobusovým spojením sa dá dostať do blízkych miest ako Fethiye, Göcek či Marmaris. Vyskúšané mám aj spojenie do Bodrumu (asi 3 hod.), ktorý sa nachádza ešte o trochu ďalej.
Rady, tipy (a čo ma na Dalamane prekvapilo)

Psy, psy, psy…

1. Ak zamierite do centra Dalamanu, zvyknite si na to, že vám spoločnosť budú robiť psy, a to všade. A nielen také tie “milé” malé, ale poriadne veľké psy (jednoznačne neodporúčam urobiť si napríklad piknik v parku). Miestni však tento názor nezdieľajú – psy považujú za rovnocenné bytosti a preto majú svoje miesto okrem iného aj na úrade starostu. 2. Ak nemáte k dispozícii auto, so systémom autobusovej prepravy sa skúste informovať vo vašom ubytovaní. Nám ho zabezpečili miestni, ale inak by sme nevedeli kam nastúpiť ani kedy zaplatiť za lístok a pod. (s angličtinou neuspejete). Ostatných ľudí naberajú aj uprostred cesty na nejakej imaginárnej zastávke, k celému tomu chaosu by mi chýbal už len cestujúci – pes 😃3. Tip na záver – odporúčam tureckú masáž. Nie je to klasická masáž, ale napriek tomu je veľmi príjemná. 

© I.V.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *