spain

The most beautiful BARCELONA’s neighborhood

And the winner is… Barri Gotic!

.
Okay, I know, there are more popular and livelier parts of Barcelona. But for me, Barri Gotic has it all – history and street art, touristy areas and intimate little streets; it’s close to the city center and whole world of its own.
.
Visiting it in the morning or in the evening is even more beautiful. These streets just look so good with low sunlight.
.
Barri Gotic Barcelona
Barri Gotic Barcelona

.
You might think that this neighborhood is a perfect place for historic architecture lovers and it’s true. But if you like street art as well, you won’t be disappointed either. Take advantage of shops that are yet closed in the morning and be creative with their shutters’ art!
.
Barri Gotic Barcelona graffitti
Barri Gotic Barcelona
.
.
.
There are even more surprises along the way. Original roman columns (Barri Gotic is the oldest part of Barcelona) are preserved under the roof now. There are several remains thorough the whole place, so, go and touch history (I mean, literally), it’s free!
.
Barri Gotic Barcelona roman
.
When we entered into the cloister of Barcelona Cathedral, first, we were not sure about its purpose. It looks like a church, except it has a large yard with a fountain, palmtrees, geese and fish in the middle. Not a regular religious building, but it certainly has tranquil vibe.
.
Cathedral de Barcelona
Cathedral de Barcelona

.
When in Barri Gotic, keep your eyes open – all those details are just amazing!
.

A víťazkou sa stáva … Barri Gotic!

Jasné, chápem, že v Barcelone sú oveľa populárnejšie, živšie štvrte. Ale podľa mňa má Barri Gotic všetko dôležité – históriu aj pouličné umenie, turistami preplnené miesta aj romantické uličky; je blízko centra aj prístavu a je to tak trochu svet sám o sebe.

Navyše, návšteva hneď ráno či popoludní má ešte väčší šmrnc. Tieto ulice jednoducho v slnečnom svetle vyzerajú úžasne.

Mohli by ste si myslieť, že toto miesto je ideálne pre obdivovateľov histórie, čo je aj pravda, ale  ak milujete street art, ani vy nebudete sklamaní. Využite to, že sú ráno obchody ešte zatvorené a kreatívne sa vyžite s ich žalúziami!

Žiaden strach, to len “akože” 😀

V Gotickej štvrti je prekvapenie na každom rohu. Napríklad pôvodné rímske stĺpy (ide o najstaršiu mestskú štvrť), ktoré sú teraz chránené pod strechou. V okolí je ešte viac pozostatkov pôvodného mesta, a tak sa choďte (doslova) dotknúť histórie. Je to zdarma!

Alebo to, keď sme náhodou vstúpili do kláštora Barcelonskej katedrály (čo sme si zistili samozrejme až potom) a chvíľu sme veru váhali nad jeho účelom – vyzeral by ako taký bežný kostol, keby sa priamo uprostred nenachádzal veľký dvor s palmami, fontánou, husami a rybičkami. Nie je to teda kostol ako iné, ale pocit pokoja nečerpáte aj tu.
V Barri Gotic majte oči otvorené – všetky tie detaily sú jednoducho úžasné!

© I.V.

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *