spain

10 free things to do in BARCELONA

.
Even though we traveled to Barcelona in January, it was there – nice, calm ambience. And it got us. Despite the fact that we haven’t seen everything we planned, it is for sure – Barcelona is an exceptional city and everybody will find what is looking for. Even the biggest fans – of  football and art. And life.

.

1. Sundays are free

.

Equally as other European cities, Barcelona also offers free first Sundays (or Thursdays) entrances. If you are not planning to visit the city at the beginning of month, a lot of places are open to public every Sunday after 3 pm. Here‘s the complete list.
.

2. Parc Guell is free

.

Did you know that you can also entry the popular Parc Guell for free as well? One hour before and one hour after opening hours (check it on the official site, it depends on season) is Zona monumental free for everybody as well (otherwise 7,50€). It’s little bit harder in winter months due to late sunrise and early sundown, but here’s picture we managed to shoot in january.
.
Parc Guell
.

I don’t recommend to pay for entrance to budget traveler. Do you know those two gingerbread-like houses?  Yep, those are the ONLY two buildings in the Zona. So, while waiting for gates to open, stroll through the park itself, which is bigger, equally beautiful, full of beautifully smelling flowers and a nice view.

.

Parc Guell

Parc Guell

.

3. Another parks

.
Thanks to its climate, you can spend almost whole year in parks of this city. Whether you choose artistic Parc de Joan Miró or the most popular Parc de la Ciutadella, it’s all green and blossoming out there.
.

4. Street artists

.

They’re everywhere, you don’t need to search for them. Harphists, dancers, singers, bands… it’s lively in Barcelona, you won’t resist it.
.

Street artist Barcelona

.

5. Beach

.

Barceloneta is for everybody. Whether you’re there for a break from busy day or having late afternoon picnic while watching the Sun going down, a single look on rolling waves will calm everybody down.
.
Barceloneta beach
Barceloneta beach
.

.Gráca Barcelona6. Visit neighborhoods

Get lost in Barcelona’s neighbourhoods as PoblenouBarri GoticRavalGràcia. Discover their secrets, your experience will be more unusual. Read about (and admire) Barri Gotic, about which I wrote here.
Either during day or night, Barcelona just looks great from PalauView from Palau National National stairs. Moreover, right underneath them is situated the Magic fountain with its magic show (if you’re lucky).
For the best view, climb to Bunkers del Carmel, it’s worth it..

8. Walk around Palau de la Música

.

Unfortunately, you must pay to see interior of this building (but there is a free preview from the other side, where a café is), however, the exterior is also worth glancing at. Pretty tiles, cozy little streets and abstract art, that’s what you get.

.

Palau de la Música

Barcelona

.

9. Graffiti

.

Every neighborhood from the point 6. has its own, but the liveliest place is Jardin de les Tres Xemeneies. It’s a paradise not only for street artists, for rollers likewise.
.
 Jardin de les Tres Xemeneies graffitti
 Jardin de les Tres Xemeneies graffitti
.

10. Magic fountain

.

You shouldn’t miss Magic fountain’s show when you’re in Barcelona. Find out every useful information and show times on this website, sit on the stairs of Palau Nacional and enjoy it 🙂

.

Accommodation

.

I suppose that prices go higher with rising season, and for that reason, it would probably be cheaper to search for an interesting accommodation through airbnb.com. If you have never used this site before, gain your 25 € discount by clicking here. We managed to live in a flat with two Venesuelans with this view. And that’s what’s traveling about! 🙂
.
Barcelona
.
Don’t leave now. Here’s inspiring video of mine:
.

© I.V.

Atmosféra sa predsa kúpiť nedá

I keď sme do Barcelony cestovali v januári, bola tam – príjemná atmosféra pokoja. Nejako nás opantala. A i keď sme nestihli vidieť všetko, čo sme chceli, jedno ostalo. Barcelona je veľkolepé mesto, každý si v ňom nájde to svoje. Zarytí fanúšikovia, futbalu i umenia. I života.
Všetko však niečo stojí. O trochu menej ak viete, ako na to ísť chytrejšie.

1. Nedeľa je zdarma

Ako v iných európskych mestách, aj v Barcelone platia výhody prvých nedieľ (prípadne štvrtkov) v mesiaci. Ak to začiatkom mesiaca nestíhate, veľa atrakcií svoje brány otvára dokorán aj každú nedeľu po tretej hodine. Kompletný zoznam nájdete tu.

2. Parc Guell zdarma

Viete že aj do populárneho Parku Guell sa dostanete bez platenia? Hodinu pred otvorením a po ňom (to si skontrolujte na oficiálnej stránke, mení sa podľa obdobia) je aj Zona monumental prístupná pre každého (inak 7,50€) V zimných mesiacoch to môže byť trochu prekérne kvôli neskorému svitaniu/včasnému stmievaniu, ale nám sa v januári podarilo ešte takto vyfotiť.

Ak cestujete so skutočne malým rozpočom, neodporúčam platený vstup. Poznáte totiž tie dve pekné rozprávkové budovy? To je viac-menej všetko, čo platená časť ponúka. Kým teda čakáte na vstup zdarma, poprechádzajte sa neplatenou časťou, ktorá je rozsiahlejšia, nemenej krásna a s pekným výhľadom na mesto.

3. Iné parky

Vďaka klíme sa dá v meste takmer celý rok tráviť čas vonku, v parkoch. Či už navštívite umelecký Parc de Joan Miró alebo najobľúbenejší Parc de la Ciutadella, všade sa to zelená, kvitne a oddychuje.

4. Pouliční umelci

Kvôli nim nemusíte ani chodiť ďaleko, sú na každom kroku. Harfisti, tanečníci, speváci, skupiny… v Barcelone to žije. Nechajte sa vtiahnuť. Pozrite si aj video z “koncertu” 🙂

5. Pláž

Barceloneta je pre všetkých a zdarma. Či sa pôjdete osviežiť po náročnom dni v meste alebo si len spravíte podvečerný piknik pri západe slnka, pohľad na prevaľujúce sa vlny upokojí.

6. Skúste susedstvá

Zatúlajte sa v barcelonských štvrtiach ako je Poblenou, Barri Gotic, Raval, Gràcia. Preskúmajte ich tajomstvá, a budete mať istotne netradičných zážitkov až nad hlavu. O Barri Gotic, ktoré na mňa urobilo obrovský dojem, si prečítajte viac tu.

7. Užite si výhľady

Cez deň či v noci, Barcelona vyzerá zo schodov múzea Palau National výborne. Navyše, hneď pod nimi sa nachádza fontána, ktorá predvádza svoju kúzelnú show. Teda, ak máte šťastie.
Pre najlepší výhľad na mesto si však vyšliapte na Bunkers del Carmel, stojí to za to.

8. Poprechádzajte sa okolím Palau de la Música

Za návštevu interiéru sa síce platí (náhľad zdarma je možný z druhej strany, od kaviarne), ale aj exteriér s nádhernými mozaikami a príjemné uličky v blízkosti či netradičné umenie v okolí je skutočne zaujímavé.

9. Graffiti

Každé susedstvo z bodu 6. má svoje, La Rambla je tiež o niečo farebnejšia v čase siesty, keď sa uzatvoria brány obchodov, ale najviac to žije v Jardin de les Tres Xemeneies. Ten je rajom nielen pre pouličných umelcov, ale aj pre všetky kolieska 🙂

10. Ubytovanie

Predpokladám, že najmä so sezónou rastú aj ceny ubytovaní, a preto je možno lepšie zohnať si niečo zaujímavé (a pritom lacnejšie) cez airbnb.com Ak s ním ešte nemáte skúsenosti, získajte 25 € zľavu na svoj prvý pobyt kliknutím sem. Nám sa podarilo chvíľu obývať byt s takýmto výhľadom s rodenými Venezuelčanmi. A o tom je predsa cestovanie 🙂

Ešte neodchádzajte! Inšpirujte sa ešte aj našimi zážitkami vo videu 😉

© I.V.

8 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *