Europe,  Italy,  san marino

How does the smallest republic look like?

Sore feet and Christmas in July

.

.Have you ever wanted to visit one of those little European states to see what’s different there? I visited the smallest republic in the world – San Marino. It’s located in Northwest Italy (although it’s a country of its own) and it’s… really small.

.

San Marino view

.

Oh, views. They’re really beautiful, the whole country is basically one big hill with castle on top. To see Rimini beach coast from above (which is covered with fog on my photo), you must walk uphill a looot.

.

San Marino
It seems like she’s also experiencing sore feet 😀

San Marino

.
There are no official customs there, therefore, you need to ask for stamp in the passport in the tourist office. It’s paid, but undoubtedly unique 🙂
.

San Marino

.
Walk through those pretty streets and you will maybe notice shop La Casa del Natale, where Christmas is all year round. It’s a change from yellow Limoncello which is sold in every shop.
.
San Marino
.
Fun fact: if you like San Marino so much that you would also like to become its citizen, the prime condition is to be resident for 30 years. Then, try.
.
San Marino

Boľavé nohy a Vianoce v júli

Aj vás vždy lákalo pozrieť sa do jedného z tých európskych miništátikov aby ste zistili, ako to tam vyzerá? Mňa určite áno, a tak som bola za príležitosť navštíviť San Maríno, najmenšiu republiku sveta, vďačná. San Maríno sa nachádza na severozápade Talianska (i keď je teda osobitným štátom) a je naozaj malé – tak 6x menšie ako Bratislava.

Výhľady. Áno, tie sú nádherné, keďže celé San Maríno je v podstate jedným veľkým kopcom s poriadnymi serpentínami, na ktorého vrcholci sa nachádza hrad. Aby ste teda dovideli až na pobrežie Rimini (ktoré nám zakryla hmla), pripravte sa na trochu námahy. Však viete, bez práce… nie je výhľad!

Zdá sa, že aj plechovú slečnu rozboleli nohy 😀
V štáte oficiálne neexistujú colnice, a tak za pečiatkou do pasu musíte do miestnej turistickej kancelárie. Niečo vás to síce bude stáť, ale aspoň sa budete môcť pochváliť ozajstným unikátom 🙂
Poprechádzajte sa očarujúcimi uličkami. Možno nájdete aj obchodík La Casa del Natale, v ktorom sú Vianoce každý deň v roku. Je to celkom zmena na rozdiel od neodmyslieteľného žltého Limoncella (citrónový likér, ktorý sa nedá prehliadnuť – a nekúpiť).
Zaujímavosť – komu by sa v San Maríne zapáčilo natoľko, že by sa chcel stať jeho obyvateľom, má pred sebou trochu neľahkú úlohu – najprv musí v krajine žiť 30 rokov. A potom … sa uvidí.

© I.V.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *